skip navigation
Geosciences Conference Room Schedule
Geosciences Conference Room Schedule
Call 575-3355 to request a reservation
December 2013
2
Grad Monday meeting 9:30-11:00 am
3
4
5
6
****
9
Grad Monday meeting
GSE - Rome
9:30-11:00 am
3:30-5:00 pm
10
11
Kate Coleman defense
GEOS Faculty Meeting
11:30-1:30 pm
2:00-3:00 pm
12
13
Janelle Sherman
SSP
8:00-10:00 am
10:00-1:00 pm
****
16
Grad Monday meeting
ENDY
9:30-11:00 am
11:00-1:00 pm
17
Michael Rau's group
Kester - Proposal Comps
9:00-10:00 am
1:00-3:00 pm
18
GEOS Search Committee
GEOS Faculty meeting
11:00-12:00 pm
2:00-3:30 pm
19
20
****
23
Grad Monday meeting 9:30-11:00 am
24
25
26
27

****

30
Grad Monday meeting 9:30-10:30 am

31

January 2014

 

1

2

 

 

3

 

 

****

 

 

6

Grad Monday meeting 9:30-10:30 am

7

Phil Hays 10:00-11:00 am

8

Enrollment Services

11:00-12:00 pm

9

 

 

10

GEOS Faculty meeting 

11:30-1:30 pm 

****

13

Grad Monday meeting
Michael Rau
9:30-10:30 am
2:00-3:00 pm

14

15

16

ENDY Steering Committee     8:30-9:30 am

17

Sullivan - Oral Comps 1:00-3:00 pm

****

20

Grad Monday meeting
9:30-10:30 am

21

Michael Rau's group
Study Abroad - Rome
9:00-10:00 am
4:00-5:00 pm

22

Marvin Kay's student

23

Michael Rau 2:00-3:00 pm

24

Liner's Group
Karl Anderson
1:30-3:00 pm
10:00-10:30 am

****

27

Grad Monday meeting
Marvin Kay
AWG student chapter
9:30-10:30 am
11:00-11:30
6:30-7:30 pm

28

29

Kester committee     2:00-3:00 pm

30

Dawn Farver's committee 2:15-4:00 pm

31

Liner's Group 1:30-3:00 pm

****

February 2014

3

Grad Monday meeting
9:30-10:30 am

4

5

GEOS Personnel and Curriculum Mtgs     12:30-4:00 pm

6

Michael Rau's group 2:00-4:00 pm
7
Liner's Group 1:30-3:00 pm
****
10
Grad Monday meeting
Stephanie Sullivan
9:30-10:30 am
12:00-3:00 pm
11
Cassie Franklin - luncheon   
Sustainability Curriculum
11:00-2:00 pm
8:30-9:30 am
12
GEOS Faculty Meeting 2:30-3:30 pm
13
14
Liner's Group     1:30-3:00 pm
****
17
Grad Monday meeting
9:30-10:30 am

18

Michael Rau's group
ENDY - Brandy Kluthe
9:00-10:00 am
11:00-12:00 pm

19

20

Paula Anderson Committee Mtg. 1:30-2:30 pm

21

Liner's Group 1:30-3:00 pm

****

24

Grad Monday meeting
Robert Beauford defense
9:30-10:30 am
11:30-1:00 pm

25

26

Phil Hays 9:00-11:00 am

27

Dixon's Committee 3:30-4:30 pm

28

Liner's Group 1:30-3:00 pm

****

March
3
Grad Monday meeting
Dixon committee meeting
9:30-10:30 am
1:00-2:00 pm
4
Enrollment Services
SSP
ExxonMobil Meeting (cancelled)
10:45-11:45 am
3:15-4:15 pm
5
6
Graduate Research Opp Forum
SPAC meeting
1:00-3:00 pm
9:00-11:00 am
7 Liner's Group 1:30-3:00 pm
****
10 Grad Monday meeting 9:30-10:30 am
11 Sustainability Curriculum Committee     9:00-11:00 am
12 Aimee West committee    

12:00-2:00 pm

13
14 Liner's Group 1:30-3:00 pm
****
17 Grad Monday meeting 9:30-10:30 am
18 Michael Rau's group 9:00-10:00 am
19 GEOS Faculty Meeting 2:30-3:30 pm
20
21 Liner's Group 1:30-3:00 pm
****
24 Grad Monday meeting 9:30-10:30 am
25
26
27
28 Liner's Group 1:30-3:00 pm

****

31
Grad Monday meeting
GEOS External Review
9:30-10:30 am
10:30-4:30 pm
April
1
GEOS External Review
Grad Recruiting
8:00 - 1:00 pm
1:00-4:00 pm
2
3
4
Liner's Group
Nadoum defense
1:30-3:00 pm
8:30-10:00 am
****
7
Grad Monday meeting
Nadoum Defense
9:30-10:30 am
2:00-4:00 pm
8 Sponsored Student Programs 9:15-10:15 am
9
10 ENDY 11:00-1:00 pm
11
SSP
Liner's Group
11:00-12:30 pm
1:30-3:00 pm
****
14 Grad Monday meeting 9:30-10:30 am
15 Michael Rau's group 9:00-10:00 am
16
17
18
Kaelin Groom's defense
Liner's Group
SSP
11:30-1:30 pm
1:30-3:00 pm
3:00-4:30 pm
****
21
Grad Monday meeting
Ashley Kupillas Honors defense
9:30-10:30 am
2:30-3:30 pm
22 John Kester Committee 2:30-3:00 pm
23
24
25 Liner's Group 1:30-3:00 pm
****
28 Grad Monday meeting 9:30-10:30 am
29
30
May
1
2 SSP 11:00-12:30 pm
****
5 Grad Monday meeting 9:30-10:30 am
6 Enrollment Services     10:45-11:45 am
7
8
9
****
12
13
14
15
16
****
19
20
21
22
23
****
26
27
28
29
30
29
29
29
29
29
29
29
29
29
29
29
29
29
29
29
29
29
29
29
29
29
29
29